Evektor obdržel cenu "Zlatý ampér" za svoji řadu elektrických náprav TAPIO  

20. března 2014 8:11:00

Brno - 19.3.2014 - Společnost Evektor získala za svoji řadu kompaktních elektrických náprav TAPIO jedno z pěti udělených ocenění za nejpřínosnější exponát veletrhu - ZLATÝ AMPÉR.

Do soutěže ZLATÝ AMPER 2014 bylo letos přihlášeno 37 exponátů z 33 vystavujících společností, což znamená nejvyšší dosažený počet v historii soutěže.

Porota soutěže zejména ocenila kompaktní stavbu náprav, použití moderního reluktačního motoru s pokrokovým elektronickýcm řízením a systémem rekuperace elektrické energie při brzdění.

Ucelená řada elektrických náprav vozidel, vyvinutá společností Evektor, spol. s r.o. ve spolupráci s FEKT VUT v Brně, reaguje na celosvětový trend ekologické dopravy, pričemž nabízí unifikovaný elektrický pohon vozidel od nejmenších, až po vozidla s maximálním výkonem aktuálně 6 kW při nominálním napájecím napětí do 48 V.

Share This Using Popular Bookmarking Services

Evektor představuje řadu inovativních elektrických hnacích náprav pro malá vozidla 

5. března 2014 14:39:00

Kunovice - 5.3.2014 – Společnost Evektor, spol. s .r.o. představí v Brně na veletrhu AMPER 2014 ucelenou řadu elektrických hnacích náprav TAPIO, která bude vystavena na stánku č. 2.40 v pavilónu F včetně její aplikace v podobě elektrického vozidla.

Vývoj elektrických hnacích náprav zapadá do celkové filozofie společnosti Evektor – přinášet inovativní řešení a pokrokové technologie, které jsou provozně ekonomické a šetrné k životnímu prostředí.

„Elektrické pohony a elektricky poháněná vozidla představují jasný trend budoucnosti. Proto jsme se v Evektoru rozhodli vyvinout unifikovanou řadu univerzálních elektrických hnacích náprav, které v současnosti na trhu chybí. Naším cílem bylo nabídnout širokou škálu pohonů, které najdou uplatnění u malé mechanizace, např. manipulační techniky nebo u malých vozidel, např. golfových vozíků. Po průzkumu dostupných možností pohonů jsme se rozhodli, ve spolupráci s odborníky z elektrotechnické fakulty VUT v Brně, vyvinout vlastní, technicky inovativní pohon vybavený mikroprocesorovým řízením a systémem rekuperace elektrické energie. Výsledkem několikaletého úsilí týmu vývojářů je kompaktní a energeticky úsporná pohonná soustava,“ prohlásil vedoucí vývojového týmu TAPIO Ing. Miroslav Běhávka.

„Evektor je známý svými pokročilými technickými řešeními a orientací na nové technologie. Výsledek vývojového úsilí týmu TAPIO reaguje na celosvětový trend ekologické dopravy, přičemž nabízí ekonomické, robustní a přitom kompaktní konstrukční řešení,“ uvedl výkonný ředitel společnosti Evektor Ing. Václav Zajíc, MBA.

TAPIO představuje ucelenou řadu unifikovaných elektrických pohonů vozidel od nejmenších, až po vozidla s maximálním výkonem 6 kW při nominálním napájecím napětí 48 V. Konstrukčně jsou nápravy koncipovány jako monobloky se silovou elektronikou s volitelnou funkcí rekuperace energie při brzdění. Pomocí sběrnice CAN lze monitorovat a nastavovat parametry pohonu. Pohonná jednotka na bázi spínaného reluktančního motoru disponuje vysokým kroutícím momentem při rozjezdu vozidla z klidu a účinným chlazením, zejména při nízkých otáčkách. Použitý princip elektromotoru nepotřebuje ke svému chodu permanentní magnety, čímž se šetří výrobní náklady a zvyšuje robustnost pohonu. Nápravy TAPIO se vyznačují kompaktní konstrukcí, nízkými provozními náklady a šetrností vůči životnímu prostředí.

Společnost Evektor, spol. s r.o. byla založena v roce 1991 a patří mezi přední konstrukční a vývojové kanceláře v České republice. Její hlavní činností jsou vývojové a konstrukční aktivity v leteckém a automobilovém průmyslu. V současné době se společnost Evektor profiluje i jako průkopník v oblasti elektrických pohonů letadel a malých vozidel.

Projekt č. TA01011060 „TAPIO“ byl řešen s finanční podporou Technologické agentury ČR.

Kontakt pro média:

Ing. Michal Jakšík
tel.: 572 537 427
e-mail: electromobility@evektor.cz

Share This Using Popular Bookmarking Services

Nabídka zaměstnání - projektový manager pro kooperace 

20. února 2014 10:14:00

Společnosnt Evektor, spol. s r.o. hledá vhodného kandidáta na pozici projektového managera pro kooperace.

Více informací nalezente zde.

Share This Using Popular Bookmarking Services

EV-55 Outback úspěšně absolvoval letové zkoušky flutteru 

8. července 2013 14:00:00

Vývojový program letounu EV-55 Outback dosáhl dalšího významného milníku –  úspěného dokončení série letových zkoušek prokazujících odolnost letounu proti aeroelastickým jevům – tzv. flutteru. Celá série čítala na 20 letů prováděných ve dvou hmotových konfigurcích (s minimálním a maximálním množstvím paliva) a byla úspěně zakončena v polovině června.

Letoun EV-55 během zkoušek flutteru

Zkušební lety probíhaly ve dvou letových hladinách FL100 a FL200. V průběhu ustáleného letu byly pomocnými raketami (umístěnými na křídle a ocasních plochách) a zásahy pilotů do řízení vyvolány budící impulzy, jejichž cílem bylo vnést do konstrukce letounu vibrace, které mohou být důsledkem např. letu v turbuletní atmosféře. Výsledkem provedeného testovaní bylo zjištění, že konstrukce letounu vykazuje dobré tlumení takto vybuzených vibrací bez jiných negativních jevů, letoun je bezpečný a odolný vůči vzniku flutteru.

Součástí programu testovacích letů bylo také ověření hodnoty maximální horizontální rychlosti letounu EV-55 Outback. Během zkoušek bylo opakovaně dosaženo rychlosti 223 KTAS v horizontálním letu v letové hladině FL100, což je o 3 kts více než činí teoreticky stanovená hodnota. Díky vysoké horizontální rychlosti bude letoun schopen dosáhnout předpokládané produktivity, která spolu s nízkými provozními náklady a snadnou údržbou patří mezi klíčové konkurenční výhody EV-55.

Společnost Evektor byla založena v roce 1991 a patří mezi přední konstrukční a vývojové kanceláře v České republice. Její hlavní činností jsou vývojové a konstrukční aktivity pro evropský letecký a automobilový průmysl. Mezi letouny vyvinuté společností Evektor patří malé sportovní letouny EuroStar a SportStar, čtyřmístný letoun VUT100 Cobra a víceúčelový letoun EV-55 Outback.

Share This Using Popular Bookmarking Services

První let letounu A350 XWB byl netrpělivě očekáván také inženýry v Evektoru 

21. června 2013 10:04:00

Na první let letounu Airbus A350XWB, který vzlétl z letiště ve francouzském Toulouse v pátek 14.června 2013, netrpělivě  čekali také inženýři kunovické firmy Evektor. Specialisté z oddělení výpočtových analýz byli součástí týmu vývojářů, zodpovědných za pevnostní návrh tohoto, v současnosti nejmodernějšího dopravního letounu.

A350 XWB - během svého prvního letu

Letoun A350 představuje přelomový letoun – jde o první letoun společnosti Airbus jehož konstrukce je vyrobena z kompozitních materiálů na bázi uhlíkových vláken. A350 XWB bude schopen přepravit, v závislosti na verzi a uspořádání sedadel, 270 až 440 cestujících.

Společnost Evektor pracuje na vývoji letounu ve spolupráci s firmou Garner  CAD Technic GmbH (skupina GCT) od roku 2010. V průběhu spolupráce byl vytvořen tým výpočtářů, který úzce spolupracuje jak se GCT, tak s odborníky ze společnosti Premium Aerotec (skupina EADS), která je zodpovědná za vývoj a výrobu trupu A350 XWB. „Spolupráce s GCT spočívá zejména v provádění rozsáhlých pevnostních a únavových výpočtů zadní části trupu letounu A350. Během ní jsme načerpali nemalé znalosti v oboru výpočtů kompozitových konstrukcí, a současně i úspěšně uplatnili své dosavadní zkušenosti s pevnostními výpočty, získané při vývoji našich letadel“, uvedl vedoucí týmu Evektoru Ing. Jan Kozák.

Ačkoliv má první prototyp letounu A350-900 první let za sebou, jeho vývoj nekončí. Letoun čekají letové a pevnostní certifikační zkoušky.  Ve vývoji jsou také další verze letounu – např. A350-1000 s prodlouženým trupem a vyšší přepravní kapacitou.

„Díky spolupráci s našimi partnery můžeme reprezentovat schopnost českého leteckého průmyslu zapojit se i do vývoje špičkových letadel“, dodává vedoucí výpočtového oddělení společnosti Evektor Ing. Ladislav Chybík.

Společnost Evektor byla založena v roce 1991 a patří mezi přední konstrukční a vývojové kanceláře v České republice. Její hlavní činností jsou vývojové a konstrukční aktivity pro evropský letecký a automobilový průmysl. Mezi letouny vyvinuté společností Evektor patří malé sportovní letouny EuroStar a SportStar, čtyřmístný letoun VUT100 Cobra a víceúčelový letoun EV-55 Outback.

Share This Using Popular Bookmarking Services
Page 1 of 4 1 2 3 4 > >>
© 1999 - 2014 Evektor, spol. s r.o. | Site Map | Printable View