Evektor vybral pro letoun EV-55 Outback integrovaný glass cockpit SmartDeck od společnosti Esterline CMC Electronics

5. března 2012 10:52:00

(Kunovice, Česká republika a Montreal, Kanada – 5. března 2012) Esterline CMC Electronics a Evektor, spol. s r.o. s potěšením oznamují, že společnost Evektor si pro svůj víceúčelový letoun EV-55 Outback zvolila systém integrované avioniky Esterline CMC SmartDeck®.

Systém SmartDeck, který byl certifikován americkým Federálním leteckým úřadem FAA, nabízí inovativní a intuitivní uživatelské rozhraní, které zvyšuje snadnost a přesnost řízení letu, a významným způsobem modernizuje letové operace. Pokročilá architektura systému SmartDeck umožňuje použití pro různé typy letounů. Systém SmartDeck disponuje vývojovým potenciálem potřebným k tomu, aby byly splněny budoucí požadavky řízení letového provozu. Systém SmartDeck je orientovaný na pilota a obsahuje integrované navigační a komunikační prostředky, elektronické pohyblivé mapy a ve své třídě nejlepší Synthetic Vision System. SmartDeck od společnosti Esterline CMC Electronics poskytuje bezprecedentní úroveň funkčnosti a letových informací, která činí létání jednodušším a bezpečnějším.

Greg Yeldon, prezident Esterline CMC Electronics, uvedl: “Máme radost, že Evektor, vysoce respektovaný český výrobce letounů, si zvolil pro nový letoun Outback náš integrovaný systém SmartDeck. Flexibilita je jádrem naší konstrukční filozofie, těšíme se na spolupráci s Evektorem a na to, že budeme moci podporovat jejich rozvíjející se potřeby.”

EV-55 je dvoumotorový turbovrtulový letoun nové generace určený k náhradě starších víceúčelových letounů s pístovými motory a nabízí spolehlivější a výkonnější alternativu k jednomotorovým turbovrtulovým letounům. Mezi jeho hlavní charakteristiky patří prostorný a flexibilní vnitřní prostor nabízející různé konfigurace vnitřního uspořádání – tzn. od verze pro 9 až 14 cestujících až po plně nákladní verzi. Vynikající vzletové a přistávací vlastnosti umožňují provozovat EV-55 z krátkých a vysoce položených VPD, a to i při vysokých teplotách okolního vzduchu.

Jaroslav Růžička, jednatel společnosti Evektor, uvedl: “S radostí oznamujeme, že jsme  letoun EV-55 Outback vybrali inovativní kokpit SmartDeck od společnosti Esterline CMC Electronics. toto uživatelsky příznivé a dobře uspořádané řešení poskytne pilotům vyjímečný přehled o letové situaci a přispěje tak k bezpečnějšímu provozu. Moderní design a rozšiřitelnost systému SmartDeck zajistí splnění požadavků i budoucích verzí našeho letounu EV-55.”  

Prototyp nového turbovrtulového letounu EV-55 společnosti Evektor uskutečnil svůj první vzlet 24. června 2011 na letišti v Kunovicích v České republice. Evektor bude tento letoun nabízet v několika verzích: verze pro přepravu cestujících, nákladu i kombinovanou přepravu - s prostorem pro náklad v přední části kabiny a sedadly pro cestující v zadní části, jakož i verze pro vojenské použití.

Esterline CMC Electronics (www.esterline.com/avionicssystems) vyvíjí a vyrábí výrobky letecké elektroniky. CMC se zaměřuje na dodávání inovativních navifačních systémů, řešení integrace a avioniky pro své zákazníky po celém světě. Její hlavní lokality jsou: Montreal, Quebec; Ottawa, Ontario a Chicago, Illinois.  CMC je plně podřízenou pobočkou společnosti Esterline Corporation (NYSE:ESL, www.esterline.com), která se specializuje na oblast letectví a obrany a má sídlo v Bellevue, Washington. Esterline zaměstnává po celém světě více než 10 000 lidí.

Evektor spol. s r.o. was founded in 1991 and belongs among the leading design and development offices in the Czech Republic. It deals with design and development above all in the area of airplane and automotive industry. The airplanes developed by Evektor include small airplanes Eurostar, SportStar and Harmony designed for leisure-time flying, four-seat airplane VUT100 Cobra and the multi-purpose airplane EV-55 Outback.

Share This Using Popular Bookmarking Services
© 1999 - 2015 Evektor, spol. s r.o. | Site Map | Printable View