Březen 2013

První let letounu s elektrickým motorem SportStar EPOS

KUNOVICE - 28. března 2013 - Dnes z kunovického letiště porvé vzlétl prototyp lehkého sportovního letounu poháněného elektrickým motorem - SportStar EPOS, pilotovaný továrním pilotem  Radkem Surým. Po pojížděcích zkouškách, v 8:25 hod., letoun vzlétl ke svému prvnímu zkušebnímu letu. Po krátkém, asi 10 minutovém letu úspěšně přistál a ihned poté následoval druhý let. Celkový čas, kdy byl letoun poháněn elektrickým motorem dosáhl asi 30 minut.

"Jsem rád, že jsme mezi prvními na světě, kterým se podařilo myšlenku sportovního letadla na elektropohon realizovat na úrovni stroje směřujícího k sériové produkci. Vnímám blízkou paralelu s automobilovým průmyslem. I tam se elektromobilita pere o své místo na trhu, které jí právem patří, ale musí při tom překonávat řadu technických problémů. Jsem přesvědčen, že potenciál elektropohonu sportovních letadel je velmi široký.", uvedl vedoucí projektu EPOS Ing. Martin Drštička.

"Filozofií společnosti Evektor je posunování technických možností a nacházení nových řešení nejen v oblasti konstrukce letadel, ale i v dalších průmyslových odvětvích. Vývojem letounu na elektrický pohon jsme prokázali svůj vývojový potenciál a zapálení našich pracovníků pro nové technologie a konstrukční koncepty. Nyní nás čeká období zkoušení a zlepšování technických parametrů, abychom dosáhli svého cíle – plně použitelného sportovního letounu poháněného elektrickým motorem", uvedl výkonný ředitel společnosti Ing. Václav Zajíc.

Letoun SportStar EPOS (Electric POwered Small Aircraft) je koncept dvoumístného sportovního letounu blízké budoucnosti, který konstrukčně vychází z letounu SportStar RTC firmy Evektor a jehož provoz byl umožněn díky úzké spolupráci s Leteckou amatérskou asociací ČR. SportStar EPOS má optimalizovanou aerodynamiku a nové lichoběžníkové křídlo se  zvětšeným rozpětím.  Letoun je poháněn nově vyvinutým elektrickým motorem o maximálnám trvalém výkonu 50 kW. Originální pohonná jednotka představuje vrchol výkonové řady pohonů, které jsou mimo jiné vhodné i pro kluzáky, motorová rogala, popřípadě motorový paragliding. SportStar EPOS přináší výrazné snížení provozních nákladů, nákladů na údržbu motoru, nulové emise CO2 a snížení hladiny hluku. Během následujích letových zkoušek bude prověřena funkce pohonné jednotky a její vliv na letové a provozní vlastnosti letounu. Cílem je  vyvinout letoun, který najde uplatnění jak u soukromých zákazníků, tak i v leteckých školách - jako letoun vhodný pro počáteční pilotní výcvik. SportStar EPOS byl vyroben společností Evektor-Aerotechnik, která je jedním z největších světových výrobců moderních lehkých sportovních a cvičných letounů, s dodávkami do více než 40 zemí.

SportStar EPOS společnosti Evektor se poprvé představí veřejnosti na největší evropské výstavě všeobecného letectví Aero Friedrichshafen v Německu, která se koná ve dnech 24. až 27 dubna.

Projekt letounu SportStar EPOS je uskutečňován s finanční podporou Technologické agntury ČR pod vedením společnosti Evektor a ve spolupráci s dalšími českými společnostmi: Rotex electric - výrobcem elektromotoru RE X90-7, Výzkumným a zkušebním leteckým ústavem - výrobcem vrtule, MGM compro - výrobcem motorové řídící jednotky a Fakultou informačních technologií VUT v Brně - dodavatelem zobrazovací jednotky motorových parametrů.

Společnost Evektor byla založena v roce 1991 a patří mezi přední konstrukční a vývojové kanceláře v České republice. Její hlavní činností jsou vývojové a konstrukční aktivity pro evropský letecký a automobilový průmysl. Mezi letouny vyvinuté společností Evektor patří malé sportovní letouny EuroStar a SportStar, čtyřmístný letoun VUT100 Cobra a víceúčelový letoun EV-55 Outback.