Červen 2013

První let letounu A350 XWB byl netrpělivě očekáván také inženýry v Evektoru

Na první let letounu Airbus A350XWB, který vzlétl z letiště ve francouzském Toulouse v pátek 14.června 2013, netrpělivě  čekali také inženýři kunovické firmy Evektor. Specialisté z oddělení výpočtových analýz byli součástí týmu vývojářů, zodpovědných za pevnostní návrh tohoto, v současnosti nejmodernějšího dopravního letounu.

Letoun A350 představuje přelomový letoun – jde o první letoun společnosti Airbus jehož konstrukce je vyrobena z kompozitních materiálů na bázi uhlíkových vláken. A350 XWB bude schopen přepravit, v závislosti na verzi a uspořádání sedadel, 270 až 440 cestujících.

Společnost Evektor pracuje na vývoji letounu ve spolupráci s firmou Garner  CAD Technic GmbH (skupina GCT) od roku 2010. V průběhu spolupráce byl vytvořen tým výpočtářů, který úzce spolupracuje jak se GCT, tak s odborníky ze společnosti Premium Aerotec (skupina EADS), která je zodpovědná za vývoj a výrobu trupu A350 XWB. „Spolupráce s GCT spočívá zejména v provádění rozsáhlých pevnostních a únavových výpočtů zadní části trupu letounu A350. Během ní jsme načerpali nemalé znalosti v oboru výpočtů kompozitových konstrukcí, a současně i úspěšně uplatnili své dosavadní zkušenosti s pevnostními výpočty, získané při vývoji našich letadel“, uvedl vedoucí týmu Evektoru Ing. Jan Kozák.

Ačkoliv má první prototyp letounu A350-900 první let za sebou, jeho vývoj nekončí. Letoun čekají letové a pevnostní certifikační zkoušky.  Ve vývoji jsou také další verze letounu – např. A350-1000 s prodlouženým trupem a vyšší přepravní kapacitou.

„Díky spolupráci s našimi partnery můžeme reprezentovat schopnost českého leteckého průmyslu zapojit se i do vývoje špičkových letadel“, dodává vedoucí výpočtového oddělení společnosti Evektor Ing. Ladislav Chybík.

Společnost Evektor byla založena v roce 1991 a patří mezi přední konstrukční a vývojové kanceláře v České republice. Její hlavní činností jsou vývojové a konstrukční aktivity pro evropský letecký a automobilový průmysl. Mezi letouny vyvinuté společností Evektor patří malé sportovní letouny EuroStar a SportStar, čtyřmístný letoun VUT100 Cobra a víceúčelový letoun EV-55 Outback.