Duben 2014

Evektor představil SportStar RTC s moderní digitální avionikou Dynon SkyView

Na největší evropské výstavě všeobecného letectví Aero Friedrichshafen v Německu Evektor poprvé veřejnosti představil svůj EASA CS-LSA certifikovaný letoun SportStar RTC s moderní digitální avionikou Dynon SkyView. Dynon SkyView s obrazovkami EFIS a EMS o rozměrech 10 a 7 palců, ADAHRS modulem, duálním GPS modulem s 3D terénem představuje nejnovější vývoj v oblasti digitálních kokpitů pro lehké sportovní letouny na trhu. 

Prezentovaný SportStar RTC, nesoucí imatrikulační znaky F-HMAD, byl dále vybaven  COM/NAV/VOR/LOC přijímačem Garmnin GNC 255. Zaměření Evektoru na nejnovější technologie představuje také instalace i-Padu mini od Applu v letounu F-HMAD. I-pad mini umožňuje pilotům moderní a pohodlnější získávání informací, vedle letadlových manuálů a kontrolních listů, i-pad může zobrazovat také letecké mapy, počasí a využívat další aplikace. 

Vynikající letové vlastnosti, nízké provozní náklady, padákový záchranný systém a moderní digitální integrovaná avionika činí SportStar RTC nejvíce inovativní řešením pro letecký výcvik a létání v aeroklubech a leteckých školách.

V průběhu výstavy Aero Friedrichshafen byl SportStar RTC s registrační značkou F-HMAD slavnostně předán majiteli společnosti Aero4You, která je oficiálním distributorem letadel Evektor ve Francii. SportStar F-HMAD bude provozován v aeroklubu Les Alcyons, v jednom z největších a nejvýznamnějších leteckých klubů v oblasti Paříže, mající provoz na letišti Saint Cyr I´Ecole (LFPZ) v blízkosti zámku Versailes.

SportStar RTC získal typovou certifikaci v květnu / 2012 a je určen k intenzivnímu výcviku pilotů PPL / LAPL v leteckých školách a aeroklubech.

SportStar RTC je vyráběn společností Evektor-Aerotechnik - certifikovaným leteckým výrobcem s více než čtyřicetiletými zkušenostimi ve výrobě letadel, prodejní sítí v 50 zemích světa a flotilou 1200+  letadel dodaných na světové trhy.

Letecký simulátor SimStar Bravo prezentován Evektorem na výstavě Aero Friedrichshafen

Na mezinárodní letecké výstavě Aero Friedrichshafen v Německu byl poprvé představen letecký simulátor SimStar Bravo. SimStar Bravo je simulátor lehkého sportovního letounu založený na celosvětově populární řadě letadel EuroStar a SportStar společnosti Evekto-Aerotechnik. Simulátor má nejen indentický vzhled letadel EuroStar a SportStar, ale také jejich dynamický model. Piloti ocení výkon a kvalitu řízení originálních letadel včetně sil řízení generovaných digitálně ovládaným elekromechanickým systémem zpětné vazby.

Možnosti vizualizace simulátoru zahrnují od jednoduché projekce na rovinnou plochu až po komplexní vizualizační uspořádání cylindrických či sférických projekčních ploch. Integrovaná zvuková instalace navíc poskytuje důležitý prvek prohlubující uživatelskou zkušenost.

Simulátor SimStar Bravo je vybaven zařízením pro nahrávání dat, tudíž je schopen uchovávat historii simulovaných letů, a je zdrojem informací pro poletovou analýzu a zpětnou vazbu. Aplikace sítě CAN a leteckého komunikačního protokolu CANaerospace dělají ze SimStaru simulátor kompatibilní a otevřený externím produktům a příslušenství.

Letecký simulátor SimStar Bravo byl vyvinut Fakultou informačních technologií Vysokého učení technického v Brně ve spolupráci se společností Evektor a firmou VR Group.

Evektor představil SportStar EPOS plus poháněný novým elektrickým motorem o výkonu 100 hp

Electricky poháněný letoun SportStar EPOS byl poprvé přestaven veřejnosti na mezinárodní letecké výstavě Aero Friedrichshafen v Německu v roce 2013, několik málo dní po svém prvním vzletu. Po následujícím dvanácti měsíčním letovém zkoušení letounu Evektor přestavil na výstavě Aero 2014 další inovace.

Hlavní inovací SportStaru EPOS je nový ještě výkonnější elektrický motor o max. trvalém výkonu 75 kW, což je o něco více než výkonný Rotax 914. To činí SportStar EPOS vyjímečným a dominantním letounem na trhu nově vyvíjených elektricky poháněných letadel.

SportStar EPOS byl představen také s novým palubním dobíječem baterií, který výrazně zvyšuje elektromobilitu letounu. Baterie letounu mohou být dobíjeny z běžné elektrické zásuvky dostupné na letištích. Prezentovaný SportStar EPOS má také nový design motorových krytů.

SportStar EPOS představuje koncept sportovního letadla budoucnosti - poháněný elektrickým motorem, s nízkými provozními náklady a přátelský k životnímu prostředí. Originální pohonná jednotka představuje výkonnový vrchol sérií elekropohonů.

SportStar EPOS byl vyvinut společností Evektor, která patří mezi přední konstrukční a vývojové kanceláře ve střední Evropě. Letoun byl vyroben EASA certifkovaným leteckým výrobcem - společností Evektor-Aerotechnik, která má více než čtyřicetileté zkušenosti ve výrobě letadel, prodejní sít v 50 zemích světa a flotilou 1200+ dodaných letadel. Vedle vývoje a výroby ultralehkých a lechkých sportovních letadel společnost Evektor vyvíjí dvoumotorový turbortulový letoun EV-55 Outback pro přepravu 9-14 cestujících.