Červen 2014

Malajsie investuje do společnosti Evektor a projektu EV-55

V hlavním městě Malajsie, v Kuala Lumpur, podepsána dohoda o strategické spolupráci a investicích mezi předním českým leteckým výrobcem z Kunovic, spol. Evektor, a malajskou společností Aspirasi Pertiwi Sdn. Bhd. Oznámil to pro českou tiskovou agenturu velvyslanec České republiky v Malajsii, Rudolf Hykl, který byl svědkem podepsání této dohody.

Podepsání dohody je první velkou malajskou investicí v České republice se strategickým významem pro obě strany. Očekává se, že v průběhu několika let malajské investice dosáhnou výše 200 milionů USD.

Za malajskou stranu dohodu podepsal bývalý dlouholetý předseda vlády Malajsie, Dr. Mahathir bin Mohamad (1981 – 2003), který se účastní nově vytvořeného Joint Venture společně se svým investičním partnerem, Mr. David Chew.

Za českou stranu dohodu podepsali majitelé společnosti Evektor, Jaroslav Růžička, Libor Duchtík a Josef Vávra. Podepsání dohody se uskutečnilo v nejvyšším 86. poschodí slavného mrakodrapu Petronas Twin Towers, který je symbolem města Kuala Lumpur. Očekává se, že bývalý předseda vlády Malajsie, Dr. Tun Mahathir, navštíví v této souvislosti Českou republiku v září 2014.

Společnosti Evektor tato dohoda umožní její další rozvoj, zejména dokončení vývoje a zahájení sériové výroby víceúčelového dvoumotorového letounu EV-55 Outback, který je určen pro přepravu 9-14 osob. Vývoj letounu EV-55 je z technického hlediska a vzhledem k jeho technické složitosti v současné době vyjímečným projektem v České republice. V posledních dvaceti letech se jedná o nejvýznamnější projekt českého leteckého průmyslu, kterého se účastní v rámci konsorcia 17 českých výrobců.

Pro malajskou stranu otvírá partnerství s českým leteckým výrobcem cestu ke spolupráci v řadě technologicky pokročilých oblastí, které jsou pro Malajsii prioritou - jako je letecký průmysl, výroba automobilů, dopravní vybavení a nové materiály, jež jsou všechny pokryty výrobním a vývojovým programem společnosti Evektor.

Podle českého velvyslance Rudolfa Hykla je tento projekt bezprecedentní v oblasti ekonomické spolupráce mezi Malajsií a Českou republikou.

„Dohoda podpoří nejen rozvoj leteckého průmyslu v naší zemi, ale také otevře další obchodní a komerční příležitosti pro českou stranu v Malajsii. Týká se také oblasti budoucího technického vzdělávání pro malajské studenty v České republice“.

Malajsie je v současnosti druhým největším exportním trhem pro Českou republiku v jihovýchodní Asii - hned za Singapurem, který se orientuje na reexporty. V roce 2013 Česká republika exportovala do Malajsie zboží a služby v hodnotě 192,5 milionů USD, bilaterální obchod překročil 1 miliardu USD. České vývozy do Malajsie nadále rostly i v tomto roce, v prvních čtyřech měsících roku 2014 se zvýšily o 21 %.

Evektor se, kromě letounu EV-55, zaměřuje také od druhé poloviny devadesátých let minulého století na výrobu malých letounů. Společnost Evektor vyrobila více než 1300 letounů typu EuroStar a SportStar, které byly exportovány do více než 50 zemí celého světa, což řadí Evektor mezi přední globální výrobce. Významnou součástí aktivit společnosti je také vývoj a konstrukce v oblasti automobilového průmyslu a všeobecného strojírenství.

EuroStar SL získal typové schválení ve Velké Británii v kategorii Microlight

Po rozsáhlém zkušebním programu ve Velké Británii, který zahrnoval zkoušky vývrtek ve všech konfiguracích, získal letoun EuroStar SL typové schválení v kategorii “microlight” od Britské associace ultralehkých letadel (BMAA).

Model EuroStar SL “microlight” vychází z populární verze letadla EV-97 Eurostar. Ve srovnání s předchozím britským modelem má EuroStar SL ”microlight” nový atraktivní design, zvýšný komfort a prostornost kokpitu, padákový záchranný systém, zdvojené hydraulické brzdy, poziční a zábleskové majáky v křídlech a kompletní vnější lak. Nové panoramatické zasklení kabiny s téměř 360° výhledem poskytuje dokonalé situační povědomí ve všech fázích letu. Komfortní kokpit disponuje novým systém topení a ventilace, bočními loketními opěrkami, stavitelnými pedály a poskytuje vynikající šířku 1,18 m v ramenou.

Chytrý upgrade vnějšího designu a moderní materiály umožnily letounu splnit veškeré standardy britského předpisu BCAR, sekce S pro ultralehká letadla.

Na výstavě AeroExpo v anglickém Sywellu na přelomu května a června nový EuroStar SL upoutal pozornost velkého počtu zákazníků. Britský importér společnosti Evektor-Aerotechnik – společnost Light Sport Aviation Ltd. podepsala na nový model EuroStar SL v kategorii microlight již pět objednávek – čtyři letouny budou dodány do leteckých škol a jeden privátnímu zákazníkovi.