Březen 2015

Evektor podepsal Memoranda o porozumění k prodeji čtyř letounů EV-55 Outback

Evektor s radostí oznamuje, že byly na výstavě LIMA 2015 podepsány dvě Memoranda o porozumění k prodeji nových devítimístných turbovrtulových letounů EV-55 Outback.

První Memorandum o porozumění je podepsáno mezi společností Evektor a společností Senai Airport Terminal Services, dceřinou společností MMC Berhad a druhé Memorandum o porozumění je podepsáno se společností APFT Services, dceřinou společností APFT Berhad.  

Memorandum o porozumění mezi Evektorem a Senai Airport Terminal Services (SATS)

Jménem SATS dokument podepsali Dato’ Sri Che Kalib Mohamad Noh, prezident společnosti SATS a Nik Muzani Nik Abdul Aziz.
Jménem společnosti Evektor dokument podepsali Jaroslav Růžička a David Chew, oba členové představenstva společnosti Evektor.

Toto Memorandum o porozumění je podepsáno za účelem prodeje dvou letounů EV-55 s dodáním plánovaným na rok 2017. SATS plánuje tyto letouny využívat pro charterové lety a výcvik.

Memorandum o porozumění mezi Evektorem a APFT Services (APFT)

Jménem APFT Service dokument podepsal Dato’ Faruk Othman, prezident společnosti APFT Berhad a Arif Faruk, výkonný ředitel společnosti APFT Berhad.
Jménem společnosti Evektor dokument podepsali Jaroslav Růžička a David Chew, oba členové představenstva společnosti Evektor.

Toto Memorandum o porozumění je také podepsáno za účelem prodej dvou letounů EV-55. Letouny budou sloužit jako letecké taxi a k propojení turisticky oblíbených ostrovů Pangkor, Tioman, Redang a Langkawi. Společnost APFT Services je držitelem certifikátu leteckého operátora vydaného malajsijským Úřadem civilního letectví.

Definitivní smlouvy k těmto Memorandům o porozumění by měly být dokončeny během následujících šesti měsíců.

Podepsání těchto memorand se účastnili také Tun Dr Mahathir bin Mohamad, člen představenstva společnosti Evektor,  Dato’ Seri Paduka Hj. Mukhriz Mahathir, Mentri Besar, ministerský předseda Kedahu a Rudolf Hykl, velvyslanec České republiky v Malajsii.

Evektor zahájil typovou certifikaci EASA letounu EV-55 Outback

Vývoj letounu EV-55 dosáhl dalšího klíčového milníku – v listopadu 2014 Evektor požádal European Aviation Safety Agency (EASA) o typovou certifikaci EV-55 podle certifikační směrnice CS-23 v kategorii Normal.

"Je to výjimečný moment pro všechny zaměstnance společnosti Evektor a skvělá zpráva pro všechny provozovatele letadel hledající moderní, vysoce produktivní, víceúčelový užitkový letoun. Projekt se překlenul z fáze vývoje do fáze certifikace, která zahrnuje letové a pozemní zkoušky a jejímž výsledkem bude certifikovaný letoun, na nějž mnozí zákazníci trpělivě čekali. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se podíleli na vývoji tohoto výjimečného letounu", řekl šéfkonstruktér letounu EV-55 Petr Štěrba.

V současné době probíhá stavba druhého létajícího prototypu (S / N 003) letounu EV-55, který se zúčastní letových zkoušek později v tomto roce. Prototyp letounu EV-55 (S / N 001) již absolvoval více než 250 zkušebních letů zahrnujících přes 220 letových hodin. Letoun také úspěšně absolvoval vývojové testy - flutter test, ověření charakteristik při ztrátě rychlosti a výkonnostní testy během vzletu a přistání.

Všechny zkoušky provedené na prvním prototypu (S / N 001) potvrzují stavební kvalitu letounu EV-55 a vysokou úroveň jeho konstrukce. Očekáváme, že certifikační zkoušky druhého létajícího prototypu (S / N 003), což je plně odpovídající typová verze letounu EV-55, budou taktéž absolvovány úspěšně. Evektor očekává, že bude celý certifikační proces dokončen v prvním čtvrtletí roku 2017.

O letounu EV-55

EV-55 Outback je víceúčelový, dvoumotorový, turbovrtulový letoun určený pro přepravu 9 pasažérů anebo nákladu. Vysoké produktivity letounu EV-55 je dosaženo pomocí nejprostornější kabiny v jeho kategorii o celkovém objemu 12.5 m3 a díky vysoké cestovní rychlosti na úrovni 220 kts. Letoun je uzpůsobený pro provoz na krátkých drahách a z letišť ve vysokých nadmořských výškách. Vysoká produktivita a nízká cena provozu a údržby představují vysokou užitnou hodnotu letounu EV-55 Outback vhodného pro provozovatele po celém světě.

O společnosti Evektor

Evektor patří mezi vedoucí vývojové a výrobní společnosti působící v leteckém průmyslu. Kromě letectví má Evektor rozsáhlé vývojové aktivity také v oblasti automobilového průmyslu a strojírenství. Mezi letouny navržené a vyvinuté společností Evektor patří malá letadla navržená pro volnočasové létaní a pilotní výcvik, čtyřsedadlový letoun VUT100 Cobra a víceúčelový turbovrtulový letoun EV-55 Outback. Evektor je jedním z největších světových výrobců lehkých sportovních letadel pro pilotní výcvik a sportovní létání s prodeji ve více než 50 zemích po celém světě.