Duben 2016

Evektor provedl první vzlet druhého letového prototypu letounu EV-55 Outback

Druhý letový prototyp letounu EV-55 Outback dnes v 11:45 hodin poprvé vzlétl z letiště Kunovice. EV-55 Outback, S/N 0003, registrační značka OK-DRM, provedl dvacetiminutový zkušební let podle plánu a potvrdil očekávané charakteristiky. Letoun byl pilotován posádkou zkušebních pilotů Josefem Charvátem a Pavlem Křižkou.

Druhý letový prototyp EV-55 se připojí k certifikačním zkouškám, které Evektor realizuje podle předpisů EASA CS-23 v kategorii Normal. Jedná se o typový letoun, který je určen pro certifikační zkoušky systémů, letových výkonů a vlastností.

První prototyp EV-55, S/N 0001, dosud odlétal 370 hodin. Na letounu je aktuálně dokončována pozemní kalibrace pro letová pevnostní měření. Druhý prototyp EV-55, S/N 0002, byl použit pro pozemní pevnostní zkoušky.

EV-55 Outback je víceúčelový, dvoumotorový, turbovrtulový letoun určený pro přepravu 9 pasažérů anebo nákladu. Vysoká provozní produktivita a univerzálnost daná cestovní rychlostí až 220 kts, prostornou kabinou, možností vzletů z krátkých ploch a letišť ve vysokých nadmořských výškách, společně s nízkými provozními náklady činí letoun EV-55 Outback ideálním letounem pro regionální přepravu.