Červen 2017

Evektor prezentuje elektricky poháněný letoun SportStar EPOS na EXPO 2017 Astana

Evektor prezentuje elektricky poháněný lehký sportovní letoun SportStar EPOS na výstavě EXPO Astana v Kazachstánu, která je tématicky zaměřená na energii budoucnosti. SportStar EPOS, vystavený v letové pozici, je jedním z předních exponátů národního pavilonu České republiky na EXPO 2017.
Evektor patří k předním světovým leteckým výrobcům vyvíjejícím elektricky poháněný letoun. Dvou místné letouny Evektor SportStar RTC a Harmony LSA s pístovými motory se dnes těší velké popularitě v leteckých školách, aeroklubech a u sportovních pilotů v 50 zemích světa a společnost Evektor vidí budoucnost leteckého výcviku a sportovního létání v elektrickém pohonu.

SportStar EPOS je dvou-místný lehký sportovní letoun poháněný elektrickým motorem o výkonu 75 kW (100 hp) a 3-listou kompozitovou vrtulí. Výkon motoru je řízen elektronickou řídicí jednotkou , která zajišťuje optimální využití energie uložené v bateriových kontejnerech. Dobíjecí elektronická jednotka umožňuje dobíjení baterií v letounu při použití proudu ze standardní síťové zásuvky (220 V, 50 – 60 Hz) a nabíjení baterií mimo letoun je monžné z externí dobíjecí stanice (400 V). SportStar EPOS je letounem přátelským k životnímu prostředí, produkující nulové emise, sníženou hladinu hluku a mající výrazně nižší provozní náklady ve srovnání s letouny poháněnými pístovými motory.

Na základě zkušeností z demonstračního projektu SportStar EPOS Evektor pokračuje v dalším vývoji elektricky poháněného letounu s cílem budoucí sériové výroby.