Leden 2019

Nový letoun Aero L-39NG s drakovými částmi vyrobenými v Evektoru uskutečnil první let

První před-sériový cvičný a lehký bojový letoun L-39NG, sériové číslo 7001, absolvoval  22. prosince 2018 svůj první let.

Cvičný vojenský proudový letoun nové generace L-39NG byl vyroben v Aeru Vodochody, balík drakových částí pro konečnou montáž byl dodán společností Evektor-Aerotechnik, která je jedním z hlavních dodavatelů drakových sestav pro program L-39NG. Dodávky zahrnují přední část část trupu, zadní část trupu s kýlem,  vodorovný stabilizátor, směrové a výškové kormidlo, aerodynamické brzdy a balík obráběných dílů.

První vzlet L-39NG následoval dva měsíce po slavnostním představení a roll-outu letounu, který se uskutečnil 12. října 2018. Dne 22. prosince v 10:38 dopoledne letoun poprvé vzlétl z letiště Aera Vodochody, nastoupal do výšky 5,000 stop (1524 m) a po 26 minutách úspěšně přistál zpět na letišti ve Vodochodech. Pokročilá úroveň letounu umožnila v průběhu prvního letu provést i některé základní vývojové zkoušky. První stroj letěl již v konfiguraci sériového letounu. Aero plánuje získání typové certifikace na konci roku 2019.

V průběhu roku 2018 Aero oznámilo uzavření obchodních dohod s několika zákazníky – státem Senegal, soukromou společností SkyTech z Portugalska a americkou firmou RSW Aviation. Objednávky od těchto zákazníků zajistí výrobu 38 letounů. V prosinci Aero dále informovalo o probíhající finalizaci smlouvy s domácím zákazníkem, kterým je státní poskytovatel výcviku vojenských pilotů LOM Praha, a také o pokračujících slibných jednáních s dalšími zahraničními zákazníky.

L-39NG je moderní a efektivní lehký bojový a cvičný proudový letoun. L-39NG je letounem nové generace vycházejícím z legendárního proudového cvičného letounu L-39 Albatros, který je provozován vzdušnými silami ve více než 30 zemích. L-39NG má překonstruovanou konstrukci se sníženou hmotností a zvýšenou životností, je poháněn novými motory Williams FJ44-4M a vybaven nejmodernější integrovanou digitální avionikou.

Skupina Evektor je konstrukční a výrobní uskupení firem s téměř 50ti-letými zkušenostmi v letecké výrobě a prodejní sítí ve 40 zemích světa. Společnost vyrábí lehké sportovní letouny a pracuje na vývoji dvoumotorového turbovrtulového letounu EV-55 Outback pro přepravu 9 až 14 cestujících. Evektor je dodavatelem obráběných a tvářených dílů pro OEM výrobce a má rozsáhlé vývojové aktivity v automobilovém a strojírenském průmyslu.