Duben 2019

Evektor předal na výstavě AERO Friedrichshafen dva nové letouny zákazníkům z Chile a Německa

Na výstavě Aero 2019 v německém Friedrichshafenu společnost Evektor-Aerotechnik předala dva nově vyrobené letouny zákazníkům z Chile a Německa. Předávací ceremoniál proběhl za účasti zahraničních novinářů a návštěvníků výstavy.

Prvním letounem převzatým zákazníkem byl nový model “Eurostar SLW Sport 600”, registrační značka “D-MKAR”. Model „SLW Sport 600” vychází konstrukčně z prověřeného modelu „Eurostar SLW“, se zesílenou konstrukcí pro vzletovou hmotnost 600 kg, zkosenými tvarem konců křídel, integrálními křídlovými nádržemi o objemu 120 l a užitečným zatížením až 270 kg. „Eurostar SLW Sport 600“ plní požadavky nových předpisů pro ultralehké letouny se vzletovou hmotností 600 kg v Německu. Letoun „D-MKAR“ je vybaven motorem Rotax 912ULS             o výkonu 100 hp, 3-listou vrtulí Neuform s funkcí konstantních otáček, digitální avionikou Flymap EFIS, analogovými motorovými přístroji a záchranným systémem BRS. Eurostar SLW Sport 600 je v současné době certifikován v Německu a měl by být mezi prvními schválenými letouny v nové 600 kg kategorii na německém trhu. Majitelem Eurostaru se stal soukromý pilot z německého města Kamenz, letoun bude používat pro rekreační létání a cestování.
Výstava Aero 2019 se stala významnou událostí také pro zákazníka z Chile – společnost Aerocenter, zastoupená CEO Hermannem Floresem. Firma Aerocenter převzala na výstavě od Evektoru  moderní lehký sportovní letoun “Harmony LSA”, který bude provozovat ve své letecké škole v Santiagu de Chile. Předaný letoun s registračními znaky “CC-DAR”, je vybaven modení digitální avionikou Dynon SkyView HDX se dvěma dotykovými displeji o rozměru 10”, autopilotem Dynon, výbavou pro noční provoz, motorem Rotax 912iS Sport se vstřikováním paliva a 3-listou vrtulí WarpDrive. Aerocenter provozuje letouny Evektor pro PPL, noční a IFR výcvik. Letoun Harmony LSA, exportovaný Evektorem do USA, Australie, Chile, Brazílie a dalších zemí s předpisy pro lehké sportovní letouny se vzletovou hmotností 600 kg, konstrukčně vychází z letounu SportStar, který se stal prvním letounem na světě schváleným federálním úřadem FAA v USA. V České republice je model Harmony LSA provozován v kategorii LAA ELSA 600 kg.

Na Aeru 2019 společnost Evektor-Aerotechnik dále prezentovala EASA certifikovaný cvičný letoun “SportStar RTC”, který počátkem dubna získal EASA certifikaci pro noční provoz za podmínek VFR. SportStar RTC je populární mezi evropskými aerokluby a leteckými školami pro PPL / LAPL výcvik, nálety letových hodin v rámci výcvikových kurzů a udržování pilotních licencí. Prezentovaný letoun, registrace OK-NVF, byl vybaven moderní digitální avionikou Garmin G3X s dotykovými displeji o velikosti 10.6”, navigačním rádiem Garmin GNC 255, výbavou pro noční lety a záchranným systémem.

EASA schválila letoun SportStar RTC pro noční provoz

Letoun SportStar RTC získal certifikaci od Evropské agentury pro bezpečnost letectví  EASA pro noční provoz za podmínek VFR. Tato zpráva je významná zejména pro letecké školy, které mohou nyní SportStar RTC používat také pro výcvik nočních letů a tím významně snížit náklady na výcvikové kurzy ve srovnání s tradičními cvičnými letouny. SportStar RTC je populární mezi evropskými aerokluby a profesionálními výcvikovými organizacemi, které provozují letoun pro PPL výcvik, výcvik nočních letů, CPL výcvik na jednomotorových letounech a nálety letových hodin.  

Noční verze SportStaru RTC je vybavena certifikovaným motorem Rotax 912S o výkonu  100 hp, 3-listou vrtulí, moderní integrovanou avionikou Garmin G3X Touch s dvěma dotykovými displeji 10.6” a výbavou pro noční provoz. Moderní design letounu s robustním kovovým drakem, spolehlivost prověřená v intenzivním provozu leteckých škol, vynikající letové vlastnosti, jednoduchá údržba a nízké provozní náklady představují moderní a prověřenou  výcvikovou platformu pro letecké školy a aerokluby.
 
V Evropě první dodaný SportStar RTC s výbavou pro noční provoz byl společností    Evektor-Aerotechnik expedován počátkem dubna 2019 profesionální letecké akademii Aviation Career Center ve Slovinsku. Další letouny s noční výbavou pro evropské a také mimoevropské zákazníky má Evektor-Aerotechnik ve výrobě. V USA je SportStar provozován leteckými školami pro výcvik nočních letů a rovněž pro IFR výcvik od roku 2005.

Skupina Evektor je konstrukční a výrobní uskupení firem s téměř 50ti-letými zkušenostmi v letecké výrobě a prodejní sítí ve 40 zemích světa. Společnost vyrábí lehké sportovní letouny a pracuje na vývoji dvoumotorového turbovrtulového letounu EV-55 Outback pro přepravu 9 až 14 cestujících. Evektor je dodavatelem obráběných a tvářených dílů pro OEM výrobce a má rozsáhlé vývojové aktivity v automobilovém a strojírenském průmyslu.

Evektor dodal dva letouny SportStar RTC organizaci pro výcvik profesionálních pilotů Aviation Career Center ve Slovinsku

S potěšením oznamujeme dodávku dvou nových letounů SportStar RTC společnosti “Aviation Career Center” z Mariboru ve Slovinsku. Aviation Career Center, se sídlem na mezinárodním letišti Maribor, je výcvikovou organizací specializující se na výcvik aerolinkových pilotů od nuly po ATPL kvalifikaci, typové přeškolení na Airbus A320 a výcvik soukromých a obchodních pilotů. Letecká akademie poskytuje výcvik pilotům z více než 20 zemí světa.

„Letecká akademie Aviation Career Center provedla důkladnou analýzu dostupných cvičných letounů na trhu“ sdělil Sandi Knez, Accountable Manager a Senior Partner v Aviation Career Center a bývalý ředitel Leteckého úřadu ve Slovinsku. „S ohledem na intenzivní provoz letounů v akademii, požadavek na design s prověřenou spolehlivostí, vynikajícími letovými vlastnosti, jednoduchou údržbou a nízkými provozními náklady naše letecká akademie vybrala pro svůj provoz cvičné letouny Evektor SportStar RTC. Ve výcvikovém kurzu Zero to ATPL SportStar RTC vyplní části zaměřené na výcvik PPL, nočních letů, CPL s jednomotorovými letouny a sólo lety (PIC) pro nálet hodin. Pro výcvik CPL na dvoumotorových letounech a IFR výcvik budeme využívat komplexní cvičné letouny. Tato prověřená výcviková platforma umožní akademii výcvik na moderních letounech při snížených nákladech na výcvikové kurzy“.

Dodaný SportStar RTC, registrační značka S5-DNK, byl vybaven výbavou pro noční lety, nejnovější avionikou Garmin G3X s duálními dotykovými displeji 10.6” a navigačním rádiem Garmin GNC 255. První SportStar RTC s registrací S5-DNA byl Evektorem dodán akademii v září / 2018.

Obdobně jako Aviation Career Center z Mariboru, dva letouny SportStar RTC provozuje také organzace pro výcvik profesionálních pilotů “Sky Flight Academy” z Kremže v Rakousku. Vedle rostoucí popularity SportStaru RTC mezi evropskými leteckými školami a aerokluby SportStar je provozován také spoustou výcvikových organizací v USA a Austrálii.

Skupina Evektor je konstrukční a výrobní uskupení firem s téměř 50ti-letými zkušenostmi v letecké výrobě a prodejní sítí ve 40 zemích světa. Společnost vyrábí lehké sportovní letouny a pracuje na vývoji dvoumotorového turbovrtulového letounu EV-55 Outback pro přepravu 9 až 14 cestujících. Evektor je dodavatelem obráběných a tvářených dílů pro OEM výrobce a má rozsáhlé vývojové aktivity v automobilovém a strojírenském průmyslu.