Evektor předal na výstavě AERO Friedrichshafen dva nové letouny zákazníkům z Chile a Německa

Na výstavě Aero 2019 v německém Friedrichshafenu společnost Evektor-Aerotechnik předala dva nově vyrobené letouny zákazníkům z Chile a Německa. Předávací ceremoniál proběhl za účasti zahraničních novinářů a návštěvníků výstavy.

Prvním letounem převzatým zákazníkem byl nový model “Eurostar SLW Sport 600”, registrační značka “D-MKAR”. Model „SLW Sport 600” vychází konstrukčně z prověřeného modelu „Eurostar SLW“, se zesílenou konstrukcí pro vzletovou hmotnost 600 kg, zkosenými tvarem konců křídel, integrálními křídlovými nádržemi o objemu 120 l a užitečným zatížením až 270 kg. „Eurostar SLW Sport 600“ plní požadavky nových předpisů pro ultralehké letouny se vzletovou hmotností 600 kg v Německu. Letoun „D-MKAR“ je vybaven motorem Rotax 912ULS             o výkonu 100 hp, 3-listou vrtulí Neuform s funkcí konstantních otáček, digitální avionikou Flymap EFIS, analogovými motorovými přístroji a záchranným systémem BRS. Eurostar SLW Sport 600 je v současné době certifikován v Německu a měl by být mezi prvními schválenými letouny v nové 600 kg kategorii na německém trhu. Majitelem Eurostaru se stal soukromý pilot z německého města Kamenz, letoun bude používat pro rekreační létání a cestování.
Výstava Aero 2019 se stala významnou událostí také pro zákazníka z Chile – společnost Aerocenter, zastoupená CEO Hermannem Floresem. Firma Aerocenter převzala na výstavě od Evektoru  moderní lehký sportovní letoun “Harmony LSA”, který bude provozovat ve své letecké škole v Santiagu de Chile. Předaný letoun s registračními znaky “CC-DAR”, je vybaven modení digitální avionikou Dynon SkyView HDX se dvěma dotykovými displeji o rozměru 10”, autopilotem Dynon, výbavou pro noční provoz, motorem Rotax 912iS Sport se vstřikováním paliva a 3-listou vrtulí WarpDrive. Aerocenter provozuje letouny Evektor pro PPL, noční a IFR výcvik. Letoun Harmony LSA, exportovaný Evektorem do USA, Australie, Chile, Brazílie a dalších zemí s předpisy pro lehké sportovní letouny se vzletovou hmotností 600 kg, konstrukčně vychází z letounu SportStar, který se stal prvním letounem na světě schváleným federálním úřadem FAA v USA. V České republice je model Harmony LSA provozován v kategorii LAA ELSA 600 kg.

Na Aeru 2019 společnost Evektor-Aerotechnik dále prezentovala EASA certifikovaný cvičný letoun “SportStar RTC”, který počátkem dubna získal EASA certifikaci pro noční provoz za podmínek VFR. SportStar RTC je populární mezi evropskými aerokluby a leteckými školami pro PPL / LAPL výcvik, nálety letových hodin v rámci výcvikových kurzů a udržování pilotních licencí. Prezentovaný letoun, registrace OK-NVF, byl vybaven moderní digitální avionikou Garmin G3X s dotykovými displeji o velikosti 10.6”, navigačním rádiem Garmin GNC 255, výbavou pro noční lety a záchranným systémem.